Dom i wnętrza

Wabi-Sabi, piękno wnętrza w niedoskonałości

Pinterest LinkedIn Tumblr

Inspiracje płynące z kraju Kwitnącej Wiśni

Japonia jest niezwykle bogatym kulturowo krajem o niesamowitej historii i unikatowych tradycjach. Wiele z mądrości japońskich filozofów znalazło swoje odzwierciedlenie w zachodnim świecie. Jedną z nich jest doktryna, którą zastosowano w projektowaniu wnętrz. Wabi-Sabi, bo o niej tu mowa, jest nowym trendem mającym duże szanse być hitem w nadchodzącym 2018 roku.

Samo słowo Wabi oznacza prostotę a Sabi to piękno związane z upływem czasu. Innymi słowy jest to sposób życia opierający się na założeniu, że nic nie musi być doskonałe i nowe. Niedoskonałość życia i przedmiotów nas otaczających jest sama w sobie piękna i to z niej powinniśmy czerpać radość. Nawet mieszkańcy Japonii nie wiedzą do końca jak jednoznacznie wytłumaczyć tą filozofię. Jedno jest pewne – przemijanie jest czymś dobrym i pięknym. Dlatego też, tak dużą wartość przypisuje się do rzeczy z duszą, które posiadają znamiona użytkowania. Często stare, zużyte lub uszkodzone są nie tylko pamiątką ale wyznacznikiem życia według tej myśli.

Wabi-Sabi, gdzie możemy się z nią spotkać?

Podróżując lub czytając o kulturze kraju Wschodzącego Słońca, często można napotkać odniesienia do nurtu Wabi- Sabi. Przykładem mogą być chociażby japońskie ogrody lub ogrody Zen. Projektowane są według tradycyjnych metod i estetyki sięgającej starożytnych czasów. Kładą szczególny nacisk na zachowanie naturalnego krajobrazu bez ingerencji człowieka. Drzewa ulegają rozkładowi wraz z mijającym czasem, ukazując jednocześnie piękno zawarte w naturze. Japońska porcelana stosowana podczas ceremonii parzenia herbaty również podlega zasadom Wabi-Sabi. Prostota wykonania, wyłącznie przy użyciu ludzkich rąk, nadaje przedmiotom osobistego charakteru i historii. Bez zdobień czy wyszukanych kształtów – minimalizm w najczystszej postaci.

Innym spotykanym w naszych domach przykładem są drzewka Bonzai, które przycinane i pielęgnowane specjalnymi metodami, również ukazują piękno przemijającego czasu. Wraz z upływem życia, zmienia się struktura korzeni i gałęzi. Kora drzewka z biegiem lat staje się albo twardsza albo ulega naturalnemu rozpadowi. Sama roślina odpowiednio zadbana może żyć setki lat. Kojarzące się z jesienią i przemijaniem, liście Bonzai w kolorze czerwieni albo brązu potęgują poczucie upływu czasu.

Wabu- Sabi w aranżacji wnętrz

Mające szansę stać się popularnym trendem na nadchodzący rok, filozofia Wabi-Sabi ma wiele do zaoferowania w naszych domach. Patrząc na obecne już połączenia naturalnych surowców, np. drewna z surowością szarego koloru, można odnieść wrażenie, że jest to dobry początek do wprowadzenia tego nurtu w aranżacji wnętrz. Czym zatem różni się od obecnych stylów królujących w designerskich mieszkaniach?

Przede wszystkim małym nakładem materiałów. Proste dodatki, często stare, są ważniejsze niż nowsze. Podobnie z detalami – nie muszą być idealne, często banalne albo niestandardowe, są inspiracją w projektowaniu i urządzaniu pomieszczeń. Dlatego też, rzeczy idealnie pasujące do tej tematyki można napotkać na pchlich targach. Naznaczone upływem czasu krzesła, stół czy lekko podniszczona komoda po babci, świetnie wpasowuje się w klimat Wabi-Sabi. Takie przedmioty nie tylko przetrwały wiele lat ale nabierają szlachetności wraz z upływającym czasem.

Sami Japończycy znani są z przywiązania do tradycji i prostoty w swoich domach. Minimalizm w ilości rzeczy w domu również jest kluczowy. Dodatkowa szafka, stół czy komoda jest zbędna. Projektując pokój zgodnie z filozofią Wabi-Sabi stawiamy na naturalność przedmiotów i ich minimalną ilość w zajmowanym pomieszczeniu. Salon nie musi świecić wyszukanymi dodatkami, np. w postaci kryształowego żyrandolu. Centrum wnętrza ma stanowić kilka najpotrzebniejszych rzeczy do odpoczynku w neutralnych kolorach. Harmonia i przestrzeń w domu to przede wszystkim prostota. Naturalność rzeczy pomaga odnaleźć siebie samego w nowoczesnym świecie, nastawionym na konsumpcjonizm i pogoń za sukcesem. Czasami warto wyjść poza linię standardowych rozwiązań proponowanych przez sklepy meblowe i postawić na unikalność. Życie i mieszkanie według zasad Wabi-Sabi pomaga zwolnić czas i przyjrzeć się lepiej rzeczom, na które normalnie nie zwraca się uwagi. Obrazy nie muszą wisieć idealnie prosto a kolory nie muszą do siebie pasować.

Wnętrza są wyciszone, słabo oświetlone i cieniste, co nadaje pomieszczeniom mroku ale również prostoty. Naturalne materiały, które są podatne na warunki atmosferyczne, kurczenie się, pękanie i łuszczenie, są idealne do zastosowania. Paleta barw ogranicza się do brązów, czerni, szarości, ziemistej zieleni i rdzy. Brak swobody w wyborze kolorów daje w rzeczywistości szansę na kreatywne rozwiązania, które oddają charakter właściciela wnętrza.

Inspirując się kulturą wschodu, zastosowanie naturalnych dodatków w postaci dywanów z trawy morskiej czy rolet z bambusowego włókna nadaje harmonii. Niekoniecznie trzeba być zwolennikiem kultury japońskiej i wzorować się na typowych dla tego kraju wzorców w aranżacji domu. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są odpowiedniki dywanów z włókien naturalnych w kolorach typowych dla ideologii Wabi-Sabi. Prostotę dodatkowo spotęguje ciekawy splot czy struktura. Bawełniane dywany pętelkowe w brązowym lub czarnym kolorze są jak najbardziej dobrym wyborem dla pomieszczenia. Na rynku dostępne są specjalne kolekcje do mieszkania, np. tapety ścienne w tematyce Wabi-Sabi. Podobnie jest z dodatkami w postaci wazonu czy tacy, sprawiającym wrażenie niedbałości i niedokończenia.

Author

Write A Comment