Śpij zdrowo

Twoja pozycja spania może ujawnić twoją osobowość.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Naukowcy twierdzą, że odkryli istnienie bezpośredniego związku pomiędzy ulubioną pozycją spania a osobowością.
Profesor Chris Idzikowski, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów snu, zidentyfikował sześć różnych pozycji i każda z nich powie nam więcej o charakterze danej osoby niż chciałyby one ujawnić.
Najpopularniejszą pozycją, zwłaszcza wśród kobiet, jest pozycja „płodu”. 41 % osób, w tym 51 % kobiet, twierdzi, że zwykle śpią zwinięte w kłębek na boku, trzymając się poduszki.

Ta pozycja spania – twierdzi profesor – oznacza, że możemy mieć twardy charakter, ale w rzeczywistości mamy wrażliwe dusze i jesteśmy zazwyczaj nieśmiali.
Ci, którzy przyjmują pozycję na plecach z szeroko rozłożonymi rękoma, czyli tzw. rozgwiazda, wydają się być dobrymi słuchaczami, z łatwością się zaprzyjaźniają, ale nie lubią być w centrum uwagi i wolą, aby inni ludzie występowali w świetle jupiterów.
Spośród sześciu pozycji, spanie na brzuchu jest najrzadsze, zaledwie 6,5 % osób preferuje tak spać. Mają one tendencję do bycia zuchwałymi i towarzyski mi, choć pewny siebie charakter ukrywa nerwową osobowość, która reaguje źle na osobistą krytykę.

Pozycja na żołnierza, spanie na plecach, osoby takie wydają się być spokojne i powściągliwe, ustanawiając sobie wysokie standardy. Śpiący najczęściej na boku to osoby spokojne i uspołecznione. Natomiast podobna pozycja na boku ale z podniesionymi rękami, określa charakter podejrzliwy i cyniczny.
Prof. Idzikowski, który przeprowadził badania na grupie klientów hotelowych Travel Inn, powiedział: „Jesteśmy świadomi naszego języka ciała, gdy jesteśmy na jawie, ale po raz pierwszy udało nam się zobaczyć, co nasza podświadomość mówi o nas. Co ciekawe, profil postawy jest często bardzo różny od tego, czego się spodziewamy. Na przykład ci co śpią na brzuchu w pozycji tzw. swobodnego spadania, czyli z szeroko rozłożonymi ramionami faktycznie ukrywają tajemniczą stronę ich osobowości, mimo zajmowania dużo miejsca w łóżku. ”

Badanie zostało przeprowadzone poprzez porównanie preferowanej pozycji do spania z najczęstszymi cechami osobowości zidentyfikowanych w temacie.

Spanie w ułożeniu swobodnego spadania jest dobre dla trawienia. Pozycja na rozgwiazdę i żołnierza mogą często przynieść nam kiepskie spanie i chrapanie.
Badania wykazały również, że zmiana swojej pozycji do spania jest tak samo mało prawdopodobna, jak pary zmieniające stronę łóżka, na którym zazwyczaj sypiają. Tylko 5% zasnęło w innej pozycji, podczas gdy zdecydowana większość przyzwyczajona jest do ich ulubionego miejsca.

Dużą rolę w przyjmowaniu odpowiedniej pozycji do spania odgrywa też materac na jakim leżymy. Stary, niewygodny sprężynowy materac utrudni nam przyjęcie niektórych pozycji, wbijając w żebra wystające zużyte zwoje. Materace Koło oferuje bardzo duży wybór materacy, w tym materace piankowe, lateksowe czy termoelastyczne, które zapewnia nam spanie w każdej pozycji wygodnie i super komfortowo.

 

Author

Write A Comment