Śpij zdrowo

Sztuczne oświetlenie wpływa na wzorce snu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Sztuczne oświetlenie jest przyczyną mniejszej ilości snu jakiej doświadczamy, niż nasi przodkowie przed zaistnieniem energii elektrycznej – wynika z najnowszych badań na Uniwersytecie w Waszyngtonie.
Badania wykazały, że sztuczne światło może zakłócić nasz zegar dobowy i cykl sen-czuwanie, skutecznie przesuwając je, kiedy włączamy światła w godzinach wieczornych.

Na potrzeby badań naukowcy porównali dwie tradycyjne społeczności zbieracko-łowieckie, które mają niemal identyczną kulturę etniczną i społeczną, ale różnią się w jednym istotnym aspekcie – dostęp do energii elektrycznej. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy po usunięciu wszystkich innych czynników, sama energia elektryczna będzie miała wpływ na sen ludzi podczas przeciętnego tygodnia zarówno latem jak i zimą.

Badanie przeprowadzono w północno-wschodniej Argentynie, gdzie dwie rdzenne społeczności mieszkają około 8.000 km od siebie. Pierwsza ma 24-godzinny bezpłatny dostęp do energii elektrycznej i może włączyć światła w dowolnym momencie, podczas gdy druga nie ma energii elektrycznej, opierając się wyłącznie na naturalnym świetle.

Wyniki pokazały, że wspólnota z elektrycznością spała około godziny mniej niż ci bez dostępu do prądu. Okazało się, że te krótsze noce wynikały ze względu na możliwość włączenia świateł i położenia się spać później. Obie społeczności spały dłużej w zimie i w mniejszym wymiarze godzin w lecie.

„Wszystko, co odkryliśmy przewidzieliśmy wcześniej w laboratorium czy poprzez teoretyczne badania, w których naukowcy manipulowali niektórymi aspektami ekspozycji na światło. Ale to pierwszy raz, kiedy widziałem to w otoczeniu przyrody, ” powiedział główny autor tego badania Horacio de la Iglesia, biolog z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Choć były to badania ograniczone do dwóch społeczności, różnice wzorców snu zaobserwowane między społecznościami mogą być postrzegane jako przykład tego, jak nasi przodkowie prawdopodobnie dostosowali swoje zachowania snu do źródła prądu, który stał się dostępny. Okazało się, że dostęp do energii elektrycznej ma ogromny wpływ na zakłócanie naszego snu.

Naukowcy odwiedzili każdą społeczność na tydzień w czasie letnim i zimowym i umieścili specjalne bransoletki na nadgarstku każdego uczestnika, aby monitorować aktywność uśpienia. Uczestnicy również prowadzili dzienniczki snu, gdzie odnotowywali w jakich godzinach poszli do łóżka i obudzili się, a także ile drzemek mięli w ciągu dnia. Informacja ta została wykorzystana głównie w celu potwierdzenia wyników płynących z opasek.

Nawet w podzwrotnikowej Argentynie, gdzie różnica dziennych godzin między latem i zimą wynosi co najwyżej około dwóch i pół godziny, uczestnicy badania naturalnie spali dłużej w zimie. W miejscu o dużej szerokości geograficznej jak np. Seattle, różnica wynosi blisko osiem godzin między latem i zimą.
Wyniki te sugerują, że bez względu na położenie geograficzne zegar dobowy u ludzi wymaga więcej snu w ciemniejszych miesiącach zimowych.

Badania wyraźnie pokazały, że opóźniony początek snu i zmniejszenie godzin spania wynika z dostępu energii elektrycznej. Ma to także związek ze stężeniem melatoniny w organizmie. Ci, którzy wieczorem przesiadywali przy sztucznym świetle wykazywali mniejszy jej poziom, co przyczyniało się do braku senności.

materace-a-sen

Author

Write A Comment