Śpij zdrowo

Spanie a kaszel

Pinterest LinkedIn Tumblr

Spanie z kaszlem? 5 niezawodnych sposobów, aby zatrzymać kaszel.

Zdarza się czasem, że mamy grypę lub przeziębienie z przeszkadzającym kaszlem i w konsekwencji nie będzie łatwo zasnąć. Czy zauważyliście, że kaszel wzmaga się gdy leżymy w łóżku? Jak temu zaradzić?

Kaszel, jako irytujący mechanizm obronny naszego organizmu zapewnia właściwe oddychanie przez kanał powietrzny. Powodów kaszlu jest wiele, pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza. Gdy przyczyna została zidentyfikowana i zażyliśmy lekarstwo i tak trzeba przeczekać kilka dni na poprawę. A w międzyczasie można spędzić kilka nieprzespanych nocy, gdzie wybudzają nas ataki kaszlu.

Dlaczego kaszel zwiększa się w nocy? Gdyż gdy leżymy sprzyja to odkładaniu się śluzu wzdłuż dróg oddechowych. A gdy leżymy na wznak lub na brzuchu możliwości ekspansji płuc zmniejszają się, aktywując mimowolny odruch wydalania szkodliwych substancji z płuc.

5 prostych wskazówek jak złagodzić nocny kaszel

  1. Pijmy dużo przed snem. Woda pomoże utrzymać prawidłowe nawilżenie gardła i poluzuje śluz w drogach oddechowych.
  2. Miód. Zjedzmy 1 lub dwie łyżeczki miodu przed snem, który doskonale relaksuje mięśnie gardła.
  3. Wilgotność. Sytuacja może się pogorszyć gdy w sypialni jest suche powietrze. Użyjmy nawilżacza, by utrzymać stałą 50% wilgotność pokoju.
  4. Śpijmy w pozycji półsiedzącej. Im mniej na płasko leżymy tym mniej kaszlemy. Może nie jest to najwygodniejsza pozycja, ale jeśli nie chcemy, by w nocy obudził nas kaszel śpijmy na kilku poduszkach lub zmieńmy pozycję wezgłowia. Wzniesiony tułowie utrzymuje drogi oddechowe bardziej otwarte.
Author

Write A Comment