Śpij zdrowo

Sen a materac

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak zmienia się sen gdy się starzejemy. Czyli Sen a łóżko ? materac ?

Zmieniamy się codziennie: w dzień i w  noc, zmienia nas pogoda, a także sytuacje którymi zmagamy się codziennie. Dlatego nasz organizm i jakość snu także się zmieniają.

Nasz sen zmienia się z każdym rokiem. Im bardziej dorastamy tym mniej śpimy. Dlaczego tak się dzieje?

  1. Dzieciństwo – na początku życia dziecko cyklicznie naprzemiennie pije mleko i śpi. W ciągu pierwszych 3-4 miesięcy prawie nie istnieje ciągły długi sen. Potem niemowlęta zaczynają rozwijać ciągłość: wzór sen – czuwanie , z dłuższymi okresami snu. Dorastając dzienne drzemki zmniejszają się na korzyść długiego nocnego snu. Zwykle dziecko w wielu 6-7 lat traci potrzebę i nawyk codziennej drzemki. Dzieci bez problemu przesypiają 12 godzin.
  2. Nastolatki – w tym momencie życia faza snu trwa pojedynczo w nocy. Ostatnie badania donoszą, że rozwój dorastania opóźnia fazę snu. W szkole średniej nastolatki mają tendencję kładzenia się spać później, ale wstawanie rano na zajęcia nie jest naturalnym wybudzeniem. Tu właśnie mogą pojawić się pierwsze problemy związane ze spaniem. Nastolatki lubią spać długo i nie mają z tym problemu.
  3. Dorosłość – to najbardziej niestabilny okres naszego życia w perspektywie jakości snu i nie tylko. W okresie dorosłości zmianą ciągle podlega: praca, rodzina i dzieci. Wiele czynników zaburza nasz rytm dobowy. Starajmy się spać co najmniej 7-8 godzin. Niestety często śpimy 5  6 godzin.
  4. Starość – w trzecim wieku naszego życia wewnętrzny zegar zmienia ponownie fazę cyklu snu i czuwania, odwrotnie do dorastania. Z tego powodu osoby starsze kładą się wcześniej spać i budzą się dużo wcześniej rano. Często starszym ludziom wystarcza 4 godziny snu.

Sprzedawcy materacy zauważyli, że zależnie od wieku klienci wybierają inne materace. I tak ludzie młodzi mają tendencję do kupowania materacy twardych, a starsi miękkich, które wspierają stawy czy pomagają w problemach z krążeniem.

Wrocław salony  łóżek i materacy –  materacekolo.sklep.pl

Author

Write A Comment