Lifestyle

Motel Polska – oficjalne przyzwolenie na hejt

Pinterest LinkedIn Tumblr

Telewizja Polska postanowiła dorównać TVN’owi i wypuściła program, który ma być odpowiednikiem Goggleboxa. Obserwujemy ludzi, którzy siedząc wygodnie na kanapie komentują to, co oglądają. Czy jest to ciekawe dla widza? To już kwestia gustu, kto co lubi oglądać. Niestety program emitowany w TVP1 jest oficjalnym przyzwoleniem na hejt. Hejt polityczny i światopoglądowy.

Gloryfikujemy swoje, hejtujemy przeciwników

Jest zasadnicza różnica pomiędzy programem Motel Polska a Goggleboxem. W tym pierwszym, zaproszeni goście komentują sprawy polityczne lub te związane na przykład z orientacją seksualną, gdzie w tym drugim, ludzie na kanapach wyrażają swoje opinie, często humorystyczne, i oglądamy ich reakcje na różne programy, głównie rozrywkowe. Gogglebox to telewizyjne reality show, gdzie oglądamy oglądających seriale, inne reality show, taneczne programy i tym podobne. Telewizja Polska zachęca do oglądania i słuchania komentarzy ludzi, którym puszcza na ekranie obrady sejmu, fragmenty wypowiedzi polityków lub transmisje z wydarzeń społecznych. Oczywiście tylko takie, które według upolitycznionej telewizji pokazują zło opozycji. Opozycja według TVP to wszystko to, co nie jest zgodne ze światopoglądem prawicy. Niestety tak to wygląda. Nie da się inaczej tego opisać. Najsmutniejsze z tego jest to, że opinie uczestników tego programu często są obraźliwe i przekłamane.

Pokaz żenady i umacnianie podziału społeczeństwa

Motel Polska w swoim założeniu ma wychwalać poczynania polityków prawicy, wyśmiewać inność, pokazywać poprzez komentarze swoją wyższość nad innymi. Wypowiedzi ludzi występujących w tym programie przepełnione są pychą, nacechowane przemądrzałością i prawie w każdym zdaniu podkreślają swoją nadrzędną ważność, za którą stoi jedynie słuszna religia, tradycja i silna narodowościowość. To w pełnej krasie pokaz oblicza społeczeństwa mocno prawicowego, pozbawionego niestety tolerancji, współczucia i często też inteligencji emocjonalnej. Przez Motel Polska zwiększy się tylko podział społeczeństwa, który i tak jest już ogromny.

Propagandowe reality

Motel Polska funkcjonuje podobnie jak główne wydanie wiadomości w TVP. Propaganda pełną parą, w wydaniu często łopatologicznym. Zero przyzwoitości, obiektywizmu czy kultury nawet. Opinie raniące innych, klaskanie na wypowiedzi polityków, których uczestnicy traktują, jak świętych czy wyśmiewanie się. Czy taka ma być publiczna telewizja? Czy tego właśnie chce rząd PiSu uczyć ludzi? Taki dawać przykład? Jest to przerażające, bo o żenadzie nie ma co wspominać – jest tak jaskrawa w tym programie.

Zastanawia jedno – czy ludzie, którzy się tam wypowiadają, nie wstydzą się? Nie. Są zapewne dumni z tego, przekonani o własnej inteligencji, a to dlatego, że ograniczyli się w swoim życiu do patrzenia tylko w jedną stronę. Nie widzą, nie są świadomi nawet, że świat jest dużo szerszy, większy i bardziej zróżnicowany. Zamknięci na innych, trzymają się kurczowo jednej racji, ślepo pożądając za grupą liderów. Nie kwestionują ich poczynań, nie szukają innych rozwiązań czy odpowiedzi. Jak owieczki lub raczej barany w ogromnym stadzie, widzą tylko jedną łąkę i na niej pasą się. Zadowoleni, że mają co żreć. A przecież jest tyle innych smaków…

Takie mamy społeczeństwo PiS

Oglądając Motel Polska mamy idealny pokaz społeczeństwa skrajnie prawicowego, które z Jezusem na ustach dyskryminuje mniejszość, cieszy się z przemocy, stosuje mowę nienawiści, homofobię i broni swoich racji za wszelką cenę, bez względu na konsekwencje.

Prawicowcy dostali więc narzędzie, publiczne narzędzie by za przyzwoleniem rządu hejtować wszystko to, co nie wpisuje się w świat propagowany przez ograniczonych światopoglądowo ludzi. Ładnie ubrani, w eleganckim otoczeniu siedzą sobie więc tzw. zwykli obywatele i jadą po wszystkich, którzy mają czelność widzieć dalej, wiedzieć więcej, a przede wszystkim mają czelność być tolerancyjni.

Pycha kroczy przed upadkiem.

 

Author

Write A Comment