Śpij zdrowo

Mity snu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Mit 1: Mózg wyłącza się i jest nieaktywny w czasie snu
W rzeczywistości, mózg jest bardzo zajęty podczas snu. Między innymi sortuje i przetwarza informacje na temat tego, co się działo w ciągu dnia. Wtedy cementuje je do swojej pamięci długotrwałej. Jest to istotne dla uczenia się i pamięci.

Mit 2: Można szkolić się, by funkcjonować dobrze bez dużej ilości snu.
Ilość potrzebnego snu w nocy różni się między ludźmi. Przeciętny dorosły potrzebuje około 8 godzin na dobę. Niektórzy potrzebują mniej, inni więcej. Większość z nas wie to z własnego doświadczenia, jak wiele potrzebuje snu, by czuć się dobrze następnego dnia. Uzyskiwanie mniej snu tworzy debet snu. Prędzej czy później będzie musiał być on zostać zwrócony. Możesz nie zauważyć brakującej godziny co jakiś czas, ale to nie jest dobre, aby stało się nawykiem. Jeśli to zrobisz, nie będziesz w stanie myśleć i reagować na rzeczy tak szybko jak wcześniej. Nawet jeśli nie czujesz się senny, twój mózg nie będzie funkcjonował tak dobrze jakby mógł działać.

Mit 3: Spanie dłużej w weekend zapobiega skutkom utraty snu w ciągu najbliższego tygodnia.
Spanie dłużej działa, gdy nie sypiasz wystarczająco dużo i musisz spłacić dług snu. Ale nie można z góry nadrobić snu. Jeśli jesteś niewyspany, będzie to miało wpływ na pracę Twojego umysłu. Sprawy nie będą się miały lepiej, dopóki nie nadrobisz zaległości w pominiętym śnie. Regularne nawyki snu pomogą zbudować dobry, silny wzorzec sen-czuwanie i utrzymać nas w dobrej formie.

Pamiętajmy o wygodnym łóżku i materacu. To podstawa dobrego snu. Materace lateksowe są szczególnie polecane ze względu na swe właściwości zdrowotne w kwestii prawidłowego podparcia kręgosłupa.

 

Mit 4: Senność w ciągu dnia będzie mniejsza, jeśli spędzisz więcej czasu w łóżku.
Dobry sen potrzebuje odpowiedniej długości, czasu i jakości. Istnieje wiele problemów, które mogą pogorszyć jakość naszego snu i powodują senność w ciągu dnia. Obturacyjny bezdech senny jest częstym przykładem. To nie jest normalne spać długo w nocy i nadal czuć się zmęczonym w ciągu dnia. Jeśli tak masz, lekarz musi zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.

 

Materace lateksowe
Materace lateksowe

Mit 5: Dzienne drzemki nie pomagają i marnują czas.
Dorośli zwykle nie potrzebują drzemki w ciągu dnia, jeśli spali dobrze wystarczająco długo w nocy. Ale są one przydatne, jeżeli nastąpiła utrata snu. Jeśli potrzebujesz drzemki, to najlepiej, aby była ona nie później niż o godzinie 14.00 – 15.00. Wtedy nadal bez problemu zaśniemy wieczorem. Ponadto, drzemki, które trwają zbyt długo (ponad godzinę) sprawią, że poczujemy się oszołomieni po przebudzeniu. Określa się to jako „bezwładność uśpienia”. Drzemki są normalne u małych dzieci.

Mit 6: Mózg dostosowuje się szybko do zmian w harmonogramie spania
Wszyscy mają wewnętrzny zegar biologiczny. Ten zegar jest zależny od światła słonecznego. Oznacza to, że jesteśmy najbardziej czujni w ciągu dnia. Czas, kiedy jesteśmy najbardziej zmęczeni wypada między północą a świtem. Czasami musimy zmienić godziny kiedy idziemy spać i wstajemy rano. Może to być ze względu na pracę zmianową lub zmianę stref czasowych (jet lag). Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie z tym od innych. Ale wszyscy potrzebują trochę czasu, aby dostosować się do tych zmian. W trakcie tej adaptacji nasza jakość snu cierpi, a my nie funkcjonujemy dobrze w ciągu dnia.

Mit 7: Potrzebujemy mniej snu, gdy jesteśmy starsi.
Dzieci potrzebują dużo snu, lecz zmienia się to gdy dorosną. Wtedy ich potrzeba snu przestaje się zmieniać. Ilość potrzebnego snu pozostanie taka sama do końca ich życia. Jak się starzejemy, sen może się stać mniej efektywny. Związane jest to z chorobami i przewlekłym bólem. Z tego powodu, być może będziemy musieli spędzić nieco więcej czasu w łóżku. Ale poza tym, potrzeby snu są stabilne przez całe dorosłe życie.

Mit 8: Jeśli dzieci nie wyśpią się, to będą senne w ciągu dnia.
Jeśli dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości snu, może to spowodować wiele innych problemów niż tylko senność. Mogą mieć problemy z koncentracją a wcale nie czuć się zmęczone. W niektórych przypadkach zachowują się źle, są kapryśne i wpadają w kłopoty w szkole.

Mit 9: Regularne chrapanie jest normalne.
Chrapanie od czasu do czasu jest powszechnym problemem. Głośne chrapanie przez większość nocy nie jest normalne i powinno być skonsultowane z lekarzem. Często oznacza to, że coś stoi na drodze oddychania w czasie snu, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jest to znane jako obturacyjny bezdech senny.

Mit 10: Jeżeli trudno jest zasnąć lub pozostać we śnie, zwykle przyczyną jest stres.
Stres z pewnością może utrudnić spanie. Ale istnieje wiele innych przyczyn. Są to różnorodne sny, medyczne i psychologiczne problemy. Często przyczyną są złe nawyki snu. Jeśli tak, wystarczy zmienić kilka swoich przyzwyczajeń.

Author

Write A Comment