Dom i wnętrza

Meble z grzybów – innowacyjność w aranżacji wnętrz

Pinterest LinkedIn Tumblr

Idealna propozycja dla wielbicieli naturalnych surowców i przyjaznych środowisku dodatków w aranżacji wnętrz. Hitem ostatnich miesięcy są meble z grzybów. Tak, tak dokładnie – to nie jest żart! Firma ze Stanów Zjednoczonych opracowała nowe zastosowanie dla tych niepozornych mieszkańców lasów i zagajników. Przy wykorzystaniu sprasowanych grzybów, które poddano wcześniej obróbce i wzrostowi w odpowiednich warunkach, udało się wytworzyć chociażby krzesła czy stoły.

Wielu znanych artystów jak Sebastian Cox czy Ninela Ivanova z Wielkie Brytanii użyło w swoich pracach grzybni, tworząc niesamowite przedmiotu jak lampy czy fotele. Co takiego niezwykłego posiadają grzyby, że robi się o nich wystawy?

Przez lata grzyby były błędnie nazywane roślinami. Co prawda mają cechy wspólne z wieloma roślinami, np. obecność celulozy, jednakże nie należą do tej rodziny. Tak naprawdę są po prostu grzybami. Tworzą oddzielną i unikalną grupę, znajdując się gdzieś pomiędzy światem roślin a zwierząt.

Ich korzenie – grzybnia jest nitkowatą częścią grzyba, który żyje w glebie, a nowe badania potwierdzają, że ma on ogromną wartość w produkcji materiałów budowlanych i produktów medycznych. Wielu projektantów zaczęło to wykorzystywać, badając wykorzystanie bardziej zrównoważonych materiałów. Nie ma się, co dziwić, grzybnia jest bogata w naturalne składniki i minerały, jak potas czy witaminę D.

Na czym polega proces produkcyjny?

Szybkie rozmnażanie się grzybów wykorzystuje się właśnie do wzrostu powierzchni grzybni i pozyskaniu surowca do późniejszej obróbki. Sama grzybnia jest mieszana z produktami opartymi na naturalnych odpadach rolniczych, np. nawozie. Producenci grzybowych mebli stosują trociny, czyli resztki ściętego drewna, do którego dodaje się tkanki grzybni. Mieszanka zamykana jest w szczelnych workach. Jednym z przykładowych grzybów jest Ganoderma lucidum, która tworzy koliste odcienie szarości na powierzchniach, które kolonizuje. Co najważniejsze, rośnie ona w temperaturze pokojowej, idealny dla laboratoriów mających na celu utrzymanie niskich kosztów energii.

Grzybnia karmi się trocinami przez kilka tygodni, przez który tworzy ogromną sieć włókien.  Następnie rosnącą strukturę przenosi się do formy. Po rozkruszeniu i rozdzieleniu na kawałki grzybnia trafia do pojemnika, w której nadal się rozrasta przyjmując ostatecznie kształt formy. Może to być na przykład postać siedziska albo oparcia krzesła czy stołka. Aby utwardzić taką masę, wkłada się ją do pieca. Wypalanie dodatkowo pozbawia negatywnych dla zdrowia składników grzybów, odpowiedzialnych za rozwój pleśni i zatrzymuje rozwój biologiczny, czyli innymi słowy hamuje wzrost i rozmnażanie grzyba. Do otrzymanej twardej i zaskakująco wytrzymałej na uszkodzenia struktury, dodawane są elementy takie jak nogi od mebli. Gotowy produkt składa się z kompozytu grzybowego zawierającego chitynę – tego samego materiału, który dodaje twardości ciału chrząszcza. W zależności od dodanych składników, materiał może być tak twardy jak drewno balsy (a przy tym niezwykle lekkie) lub tak miękki jak korek.

Grzybowe meble nowym trendem w aranżacji wnętrz?

Tak naprawdę wszystko zależy od wyobraźni producenta i użytych form. Futurystyczny stołek, proszę bardzo! Grzyby są naturalnym składnikiem, które nie szkodzą środowisku. Szybko się namnażają i tak samo szybko ulegają biodegradacji. Nie potrzeba dużych wydatków na nowoczesne technologie czy specjalistyczny sprzęt.

Grzybnia sprawdza się nie tylko w dekorowaniu pomieszczeń, ale także w ich budowie. Zagraniczne firmy posługują się grzybnia w konstrukcji eko domów. Nowojorska sieć Ecovative opracowała oparte na grzybach płyty pilśniowe i pianki do pakowania. Obecnie pracuje nad wprowadzeniem serii biurek i krzeseł do biurowców w USA. Sama firma DELL, używa tych ostatnich do wysyłania laptopów. Nie dziwne, że grzybami zainteresowali się projektanci wnętrz.

Meble z grzyba idealnie sprawdzają się, jako akcent w postaci stołu czy krzeseł w salonie. Naturalny i jednocześnie innowacyjny element dekoracyjny przyciągnie uwagę gości. W połączeniu z innymi dodatkami jak dywan czy lampa, wyróżni pomieszczenie na tle innych wnętrz. Świetnie sprawdza się dla osób kochających harmonie i naturalne piękno przedmiotów. Wielbiciele minimalizmu i surowego stylu w projektowaniu wnętrz znajdą w tym materiale odmienność i nowoczesność. Niestety nie można eksperymentować z kolorem w przypadku mebli z grzyba. Naturalna brązowo, szara barwa, co prawda pasuje idealnie z pastelowymi kolorami, ale łącząc je z krzykliwym fioletem albo czerwienią już traci swój urok.

Powstaje, zatem pytanie czy można pomalować mebel samemu? Kwestia jest nie do końca ustalona. Trwają badania nad polepszeniem właściwości i odporności mebli grzybowych po wypaleniu. Oczywiście podlegają one nadal obróbce, takiej jak szlifowaniu, aby zyskać gładka powierzchnię. Jednakże nie są zbadane skutki reakcji w przypadku zastosowania różnych farb czy lakierów. Z drugiej strony, piękno tkwi w naturalności. Stolik kawowy z grzybową górą, będzie świetnie wyglądał na ręcznie tkanym dywanie, jako idealne połączenie naturalnych elementów. Wystarczy pomyśleć o unikatowym blacie w kuchni albo komodzie w pełni zrobionej z grzyba. Niestety dostępność grzybowych mebli w Polsce jest na tą chwilę ograniczona. Pomysł jest świeży i dopiero wchodzi w życie. Trwają ciągle badania nad ulepszeniem metod produkcyjnych. Jedno jest pewne – grzybowe meble to krok w stronę nowoczesności z poszanowaniem natury. Przyjazne środowisku są idealną alternatywą na szkodliwy i trudny w recyklingu plastik.

Author

Write A Comment