Śpij zdrowo

Jeść, aby spać lepiej

Pinterest LinkedIn Tumblr

4 porady żywnościowe, które wpływają na lepszy sen.

  1. Pijmy wodę. – Lub soki. Albo bezkofeinowe napoje dietetyczne. Nie pijmy kawy, herbaty czy gorącej czekolady przed pójściem spać. Kofeina blokuje skutki adenozyny, substancji chemicznej produkowanej przez mózg, która sprawia, że jesteśmy śpiący. Badania wykazały, że kofeina nawet w jednej małej filiżance kawy, pobudza nas wystarczająco, by zmniejszyć zarówno długość jaki i głębokość naszego snu. Powoduje ona także, że budzimy się w nocy, by skorzystać z toalety.
  2. Zero alkoholu przed snem. – Wielu z nas dorosłych, po imprezach na których piliśmy alkohol, nigdy nie spało dobrze. Może nam się wydawać, że alkohol usypia szybko, ale niestety spłyca sen i pozbawia go regeneracyjnych właściwości. Po nocy przespanej pod wpływem alkoholu budzimy się zmęczeni, niewyspani i dodatkowo z bólem głowy.
  3. Ryż dobry na kolację.- Dobrze zbilansowana dieta w ciągu dnia jest niezbędna do produkcji substancji neurochemicznych, których potrzebuje nasz mózg, aby działać skutecznie. Naukowcy prowadzący badania na Uniwersytecie w Sidney odkryli, że spożycie posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów cztery godziny przed snem, może skrócić o połowę czas zasypiania. Dobry będzie ryż, np. jaśminowy.
  4. Ciasteczko z mlekiem na sen. – Tryptofan w mleku wzmaga senność, ale trzeba trochę węglowodanów, by przedostał się do mózgu. Dlatego ciepłe mleko łączymy z ciasteczkiem i kładziemy się senni do łóżka.

materace-kolo (1)

Author

Write A Comment