Śpij zdrowo

Fakty na temat śnienia

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wszyscy śnią co noc
Nasze mózgi są aktywne w nocy. Ale po przebudzeniu często nie pamiętamy zbyt wiele o naszych snach.

Marzymy bardziej obrazowo podczas szybkich ruchów gałek ocznych (REM)
Niektóre z naszych snów mają żywe, ustrukturyzowane myśli – czy sny. Występują one w trakcie etapu snu, który nazywany jest snem REM. REM występuje w krótkich epizodach każdej nocy, w odstępach około 90 minut od siebie. Najdłuższe sny występują w godzinach porannych.

 

Nie reagujemy fizycznie na sny
Podczas snu REM mięśnie są zrelaksowane i „odcięte” , co powstrzymuje nas od oddziaływania na nasze marzenia senne. Jeżeli ten system nie działa prawidłowo, możemy starać się działać na nasze sny, zwłaszcza jeśli wiążą się z nimi silne emocje(rzucamy się po łóżku, mówimy przez sen).

Wiele snów jest dziwnych, ponieważ część naszego mózgu wyłącza się
Kiedy jesteśmy na jawie przednia część mózgu kontroluje, w jaki sposób nadać sens światu. To wyłącza się podczas snu. Z tego powodu śniący mózg łączy ze sobą pomysły, które zwykle nie idą w parze w realnym świecie.

Większość snów odnosi się do ostatnich doświadczeń z okresu czuwania
Marzenia są często powiązane z prawdziwymi wydarzeniami z życia z przeszłości. Zazwyczaj są to zdarzenia lub myśli od jednego do dwóch dni przed snem.

Marzymy w obrazach
Około dwie trzecie to głównie wizualne sny, w których mniej pojawiają się dźwięki, ruch, smak lub zapach. Kolor występuje tylko w około jednej trzeciej wszystkich snów. Mówi się, że kiedy jesteśmy na jawie myślimy w idei, ale kiedy śpi myślimy na zdjęciach.

Możemy nauczyć się kontrolować nasze marzenia
Wielu ludzi ma złe sny i koszmary. To może powtarzać się w kółko. Ale ludzie mogą zmienić wydarzenia w tych snach, by były mniej przerażające. Po pierwsze: trzeba napisać wspomnienia strasznego snu. Następnie zastanowić się, jak może skończyć się on inaczej.

Naukowcy nie zgadzają się co do znaczenia snów
Niektórzy mówią, że nasze sny nic nie znaczą. Mówią, że mamy je tylko dlatego, że części naszego mózgu jest stymulowana, gdy śpimy. Inni mówią, że sny mają wartość. Mówią, że to rodzaj terapii, kiedy czujesz się przygnębiony. Mając i pamiętając żywe sny o stresujących rzeczach w naszym życiu możemy pomóc sobie radzić ze stresem. Wiele osób uważa, że sny zawierają wiadomości, ale na to dowody są słabe.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym: bez względu na to, jakie sny mamy, liczy się jakość spania. A na nią wpływa głównie dobry materac do spania. Warto zainwestować w wygodny materac, który zadba o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Author

Write A Comment