Śpij zdrowo

Drzemka – czy warto ?

Pinterest LinkedIn Tumblr

5 ciekawostek o drzemkach, których z pewnością nie znacie.
Czy kiedykolwiek zasnęliście w ciągu dnia? Dla niektórych jest co codzienny rytuał, dla innych konieczność ale tylko gdy nadarzy się okazja. Czy wiecie, że drzemka nie zawsze jest taka sama? Rozróżniamy 5 różnych rodzajów drzemki. Istnieje nawet międzynarodowy Dzień Drzemki.

• 5 typów drzemki:

[button link=”#” size=”small” target=”self”]1. [/button]Nano-drzemka – łatwo można uzyskać ten rodzaj drzemki, na przykład gdy zasypiamy podczas podróży w pociągu lub metrze dosłownie na kilka sekund, mniej więcej 10 sekund.
[button link=”#” size=”small” target=”self”] 2.[/button]  Micro-drzemka- to taki napad snu, podobnie jak Nano-drzemka. Ale ta trwa trochę dłużej: 2 do 5 minut.
[button link=”#” size=”small” target=”self”]3.[/button] Typowa drzemka – to właściwa drzemka, którą ucinamy sobie na kanapie i trwa mnie więcej 20-30 minut, dając duże korzyści naszemu organizmowi.
[button link=”#” size=”small” target=”self”]4.[/button] Leniwa drzemka – to prawie normalne spanie. Oznacza ona drzemkę trwająca 50-90 minut. To jedyny rodzaj drzemki, który pozwala osiągnąć stadium REM.

• Narodowe Święto Drzemiących – to nie jest święto państwowe, ale dlaczego by nie świętować tego dnia przyjemną drzemką? 14 marca pamiętajmy, by świętować popołudniową drzemkę.
• Popołudniowa drzemka jako starożytny nawyk – rzymianie uznawali drzemkę po posiłku jako konieczność i formę elegancji. Na taki rodzaj luksusu mogli sobie pozwolić tylko ludzie bogaci.
• Drzemka bez granic – w niektórych krajach, jak Serbia czy Słowenia, zwłaszcza wśród osób starszych istnieje niepisana zasada, że nie dzwoni się i nie odwiedza ludzi między godziną 14.00 a 17.00 ponieważ zakłada się, że oni odpoczywają. Co więcej, w Japonii w niektórych biurach SA specjalne pokoje, gdzie pracownicy mogą zdrzemnąć się w czasie przerwy na lunch.
• Słynne drzemki – również znane osoby drzemały, by naładować energię. Legenda mówi, że Napoleon spał krótko w nocy, ale nie pogardzał drzemką w ciągu dnia, nawet w trakcie bitew czy jadą na koniu! Wielcy geniusze, jak Da Vinci i Einstein ucinali sobie drzemkę w ciągu dnia. Byli przekonani, że dzięki temu myśli lepiej do nich przychodziły.
• A co z wami? Czy jesteście miłośnikami drzemki? – pamiętajmy, że najlepszy czas na sen jest w nocy, ale jeśli czujecie, że oczy zamykają się wam w ciągu dnia to zdrzemnijcie się trochę. Oczywiście tylko na dobrym materacu!!

Author

Write A Comment