Śpij zdrowo

Dlaczego alkohol jest zły przed snem

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy alkohol powoduje senność? Wiele osób jest o tym przekonanych wystarczająco, aby co wieczór pić drinka lub dwa przed pójściem spać. W rzeczywistości naukowcy wykazali, że alkohol rzeczywiście trochę pomaga nam zasnąć szybciej i zwiększa wolnofalowy lub głęboki sen, ale tylko w pierwszej połowie nocy.

Ale jego wpływ na inne aspekty snu, zwłaszcza w drugiej połowie nocy pozostawia wiele do życzenia.

Co powoduje wpływ alkoholu na mózg śpiącego? I wreszcie: czy można wypić tego drinka przed snem czy nie?
W swojej książce 1939 roku o śnie i czuwaniu, napisanej 15 lat przed odkryciem snu REM, Nathaniel Kleitman pierwszy opisał skutki spożycia wieczorem alkoholu na temperaturę ciała i ruchu w czasie snu u zdrowych nie-pijących osób . Kleitman zauważył, że w porównaniu z grupą kontrolną, ci którzy pili alkohol przed snem mieli niższą temperaturę ciała w pierwszej połowie nocy. Jednak w drugiej połowie temperatura ciała pijących alkohol wzrosła powyżej normalnych poziomów. Ten sam wzór występuje w organizmie – poniżej normy na początku nocy, przy znacznie większej temperaturze później.

W roku 1970 przeprowadzono eksperyment z różnymi stężeniami alkoholu i ich wpływie na sen. 30 do 60 minut przed snem – czasu, gdzie stężenie alkoholu we krwi osiągnie szczyt w momencie położenia się spać – uczestnicy otrzymali do spożycia od jednego do sześciu drinków alkoholowych (standardowy drink definiuje się jako 350 ml piwa, 15 ml wina lub 44 ml wódki).
Dało to ciekawy efekt: pomimo szybszego zasypiania badani, którzy spożyli więcej alkoholu wybudzali się częściej i doświadczali lżejszego snu w drugiej połowie nocy. Zidentyfikowano to jako efekt odbicia. Innymi słowy, gdy alkohol był metabolizowany i eliminowany, pewne zmienne snu uległy odwróceniu się. Na przykład: zbyt dużo snu wolnofalowego w pierwszej połowie nocy nagle zmniejszało się znacznie w drugiej. W tym przejawia się zaburzenia snu.
Ideą efektu odbicia jest to, że ciało początkowo dostosowuje działanie alkoholu w celu utrzymania normalnego snu w pierwszej połowie nocy. Ale nawet gdy alkohol zostaje metabolizowany w pierwszej połowie nocy, ciało nadal reguluje powodując zakłócenia snu.
Ale tak dokładnie, to co dostosowuje się, a co powoduje efekt odbicia? Krótka odpowiedź brzmi: nikt tak naprawdę nie zna całej historii, bo to, co pojawia się w czasie snu nie jest w pełni zrozumiałe. Ale neurochemicy mają kilka teorii.

Kwas gamma-aminomasłowy
Łyk alkoholu idzie prosto do krwiobiegu. Dociera do mózgu w ciągu kilku minut. Alkohol symuluje kwas gamma-aminomasłowy GABA – główny neuroprzekaźnik hamujący w mózgu. Po związaniu się z receptorem GABA w neuronie, alkohol umożliwia dopływ jonów ujemnych (lub wypływu jonów dodatnich) tworząc komórkę bardziej ujemną. Wtedy próba neuronów do działania jest udaremniona.
Podobnie, alkohol hamuje także w mózgu główny neuroprzekaźnik pobudzający – glutaminian, przez funkcję blokowania receptorów NMDA.

Skoro neurony GABA- hamujące i glutaminergiczne stanowią 90% wszystkich komórek mózgu, powstaje dość duży problem.

Alkohol zwiększa także zdolność kwasu GABA do ponownego wejścia do neuronu. A co bardziej szkodliwe: GABA (hamujące) zawraca się do glutaminianu (pobudzające) w sposób ciągły przez cały cykl metabolizowania alkoholu.
Po wieczorze picia, teoria jest taka, że GABA dominuje w pierwszej połowie nocy, co pozwala nam zasnąć głęboko. A gdy neurony GABA zostaną już przetworzone w organizmie, część zostanie przekształcona w glutaminian. Obszary mózgu uwalniają wtedy glutaminian , który pobudza powodując wybudzanie się i podniecenie, zaczynamy kręcić się i wiercić w nocy.
Także nie oczekujmy dobrego snu po wypiciu alkoholu.

To czy jeden drink przed snem wpłynie na jego jakość?
W zależności od osoby alkohol może być metabolizowany około 0,25 uncji alkoholu na godzinę, co jest dość powolne biorąc pod uwagę szybkość, z jaką się wchłania.
Dlatego należy zachować umiar w picu jeśli chcemy się porządnie wyspać i wypić drinka dużo wcześniej.

Author

1 Comment

  1. Zgadzam się, po pijaku niby śpię jak zabity, ale zawsze bydzę się zmęczony i niewyspany.

Write A Comment