Zdrowie

Czy bezpieczne jest ponowne użycie maski na twarz, aby chronić się przed koronaawirusem?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nie jest to idealne, więc zanim założysz tę samą maskę ponownie, by zapobiec COVID-19, przeczytaj te wskazówki.

Uważa się, że koronawirus, który powoduje COVID-19, przechodzi z człowieka na człowieka przede wszystkim przez krople z oddychania i zanieczyszczone powierzchnie, więc  stosowanie maski na twarz może działać jako bariera, by zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

Jeden z głównych problemów: maski, wraz z innym sprzętem ochronnym, są w niedoborze. Dotyczy to zarówno tkanin i cienkich masek chirurgicznych, jak i respiratorów N95, które są używane przez pracowników budowlanych i na oddziałach szpitalnych, ponieważ blokują co najmniej 95% cząstek unoszących się w powietrzu. Zdając sobie z tego sprawę, Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydały niedawno wytyczne pozwalające pracownikom służby zdrowia na ponowne użycie masek N95 pod pewnymi warunkami.

Ale co jeśli nie jesteś pracownikiem służby zdrowia i masz ograniczony zapas masek w domu?

Zanim zaczniesz się martwić ponownym użyciem maski, zastanów się, czy rzeczywiście jej potrzebujesz. Jeśli masz maskę N95 i jesteś osobą zdrową, która nie opiekuje się osobą zakażoną, możesz przekazać tę nieużywaną maskę medykom, którzy bardzo jej potrzebują.

Światowa Organizacja Zdrowia radzi – jeśli jesteś zdrowy, możesz nosić maskę na twarz jakiegokolwiek rodzaju, gdy opiekujesz się osobą podejrzaną o posiadanie COVID-19. „Załóż ją, aby chronić innych ludzi, jeśli jesteś chory, lub załóż ją, jeśli będziesz blisko kogoś, kim się opiekujesz, kto jest chory”, powiedziała Lucy Wilson, przewodnicząca departamentu służby zdrowia na Uniwersytecie Maryland Baltimore County.

Ponowne użycie maski w tych przypadkach nie jest idealne. „Celem nie jest ponowne użycie masek. To naprawdę jest miara braków w maskach, które mamy, ale to nie jest najlepsza praktyka”, powiedziała Wilson. „Najlepszą praktyką byłoby jednorazowe użycie.”

Rzeczywistość jest jednak taka, że dostawy zmniejszają się. Jeśli jesteś kimś, kto musi używać maski, ponieważ jesteś chory lub opiekujesz się kimś, kto jest chory, możesz użyć ich ponownie pod pewnymi warunkami.

Aby zapobiec samozanieczyszczeniu, należy bardzo ostrożnie zakładać i zdejmować maskę.

Jeśli używasz jakiegokolwiek rodzaju maski, musisz najpierw upewnić się, że nie stanie się ona jeszcze jedną strefą skażenia. Wilson podkreśliła, że należy umyć ręce przed założeniem maski, przed jej zdjęciem i po jej zdjęciu.

Organizacja ostrzega, że po użyciu maski, przód maski jest zanieczyszczony, a z tego powodu trzeba chwycić za gumki maski/respiratora i zdjąć bez dotykania przodu.

„Nie dotykaj wnętrza tej maski, bo wtedy zanieczyszczasz je”, powiedziała Wilson. „A jeśli założysz ją z powrotem, to założysz ją bezpośrednio na swoje błony śluzowe. Mogłabyś się sama skazić.”

Jeśli twoja maska jest z materiału, umyj ją.

Jedno z badań z roku 2015 opublikowane w czasopiśmie medycznym BMJ Open przestrzegało przed medycznym stosowaniem masek materiałowych w porównaniu z jednorazowymi. Zachowanie wilgoci i słaba filtracja, ponowne użycie masek tekstylnych mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zakażenia wśród pracowników służby zdrowia.

Osoby, które używają własnych masek płóciennych powinny idealnie umyć je po każdym użyciu lub wyprać w pralce mechanicznej.

Jeśli używasz maski z tkaniny domowej, wiedz, że twoja ochrona będzie jedynie marginalnie skuteczna w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej, w porównaniu z maską chirurgiczną lub maską N95. Jedno z badań nad skutecznością maski w 2013 r. wykazało, że maski chirurgiczne są trzy razy bardziej skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się grypy niż maski materiałowe wykonane z materiału T-shirt.

„Maska domowej roboty powinna być uważana za środek ostatniego wyboru, aby zapobiec przenoszeniu się kropli od osób zakażonych, ale byłoby to lepsze niż brak ochrony” – podsumowało badanie.

Pozostawić maskę do wyschnięcia pomiędzy użyciami.

Gdy bezpiecznie zdejmiesz maskę, umieść ją w miejscu, w którym może wyschnąć z wilgoci, którą zebrała. CDC zaleca, aby do przechowywania masek N95 używać czystego, oddychającego pojemnika, takiego jak papierowa torba. Pamiętaj, aby regularnie wyrzucać te papierowe torby, by później nie zanieczyścić maski.

Jeśli maska nie jest wykonana z materiału łatwopalnego, można spróbować umieścić ją w piekarniku na 30 minut w temperaturze 70 stopni Celsjusza, ponieważ koronawirus jest delikatny. W ten sposób można zabić wirusa, nie niszcząc maski. Powieszenie maski nad garnkiem z wrzącą wodą przez około 10 minut może również pomóc w zabiciu wirusa, ale trzeba by ją potem wysuszyć na powietrzu.

Możesz również nałożyć kolejną warstwę na ponownie używaną maskę.

Jeśli masz ograniczoną liczbę masek, możesz tworzyć warstwy z szalikiem, aby chronić każdą z nich w trakcie noszenia.

„Jeśli chronisz innych przed samym sobą lub siebie przed innymi, możesz utrzymać czystość maski, nakładając na nią coś” – powiedziała Wilson, przewodnicząca departamentu służby zdrowia na Uniwersytecie Maryland Baltimore County. „Szale i inne materiały są kiepskie jako bariery filtracyjne, ale jeśli nałożysz je na maskę, wtedy tworzysz więcej barier i chronisz swoją maskę przed zanieczyszczeniem kroplami”.

Kiedy przestać ponownie używać maski.

Jeśli ponownie używasz maski, musisz wiedzieć, kiedy należy ją wyrzucić i bezpiecznie pozbyć się jej. Widoczne zabrudzenia lub uszkodzenia – to dobry moment, aby ją wyrzucić.

Światowe Organizacje Zdrowia radzą wyrzucić maskę, gdy tylko będzie wilgotna, wyrzucając ją do zamkniętego pojemnika. Kiedy zdejmujesz taką maskę, nie dotykaj przodu, który może być zanieczyszczony. Zamiast tego, zdejmij ją od tyłu. Papierową maskę należy wyrzucić, gdy jest widocznie zabrudzona lub mokra.

Jeśli twoje maski są w ograniczonej ilości, wiedz, że ich ponowne użycie nie jest jedyną możliwością powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mycie rąk, pozostawanie w domu, nie dotykanie twarzy i regularne czyszczenie powierzchni w domu, których dotykają inne ręce, to inne bardzo ważne środki zapobiegawcze.

„Maski to tylko jeden z elementów profilaktyki”, powiedziała Wilson. „Najważniejszą częścią jest mycie rąk. Jeśli  znajdujesz się w odległości mniejszej niż 2 metry od kogoś, kto aktywnie kaszle, twoje ryzyko zakażenia jest naprawdę duże, ponieważ nieumyślnie dotkniesz czegoś, co jest zanieczyszczone w środowisku.

Author

Write A Comment