Rodzicielstwo

Cechy dobrego laktatora.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Laktator jest przydatnym urządzeniem w karmieniu maleństwa. Sprawdza się w wielu sytuacjach. Niektóre z nich są związane ze zdrowiem, a inne z wygodą i praktycznym zastosowaniem tego urządzenia. Z tego też względu producenci artykułów do opieki nad najmłodszymi prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych funkcji laktatora. Prawda jest taka, że nie ma złotego środka i uniwersalnego produktu, który by pasował każdej mamie. Jednak warto przyjrzeć się najważniejszym cechom jakie powinien posiadać nim mamy zdecydują się na jego zakup.

Istotne funkcje laktatora

Każdy rodzic pragnie ułatwić sobie opiekę i karmienie maleństwa. Do tego zadania służy między innymi laktator, który pomaga młodym mamom pobudzić przepływ mleka w gruczołach. Ta czynność jest szczególnie ważna w przypadku wcześniaków. Organizm kobiety nie dojrzał jeszcze na tyle by zapewnić maleństwu pokarm zaraz po narodzinach. W takich sytuacjach mamy muszą pobudzić przepływ mleka przy pomocy ręcznej metody lub właśnie laktatora elektrycznego, który naśladuje rytm ssania dziecka. Cała czynność wydaje się przez to bardziej naturalna i komfortowa.

Zaawansowany model powinien posiadać regulację siły ssania, która pozwala na dostosowanie mocy urządzenia do osobistych odczuć. Takie rozwiązanie chroni przed bólem i nieprzyjemnym uczuciem ciągnięcia. Bardzo przydatną funkcją jest również zapamiętywanie ostatnio użytego programu, dzięki czemu nie ma konieczności ponownego ustawienia siły przed każdym odciąganiem. Zwyczajnie wystarczy włączyć urządzenie, które rozpocznie pracę na ostatnio użytym poziomie.

W przypadku mam, których brodawki sutkowe są wrażliwe na ból, dobry laktator posiada również program stymulacji, który delikatnie masuje pierś i stopniowo przyzwyczaja do późniejszych ruchów ssących. Z tą czynnością jest również związana nakładka masująca, która zazwyczaj jest dołączana do lepszej jakości laktatorów. W większości przypadków jest wykonana z silikonu i posiada specjalnie wytłoczoną powierzchnię, która podczas symulacji delikatnie masuje pierś i ją rozgrzewa.

Tryb pracy i sposób działania

Dobry model odciągacza do mleka powinien również być praktyczny i cichy. Nikt przecież nie lubi głośno pracujących urządzeń jeśli obok śpi małe dziecko. Najlepszy laktator to taki, którego pompa podczas ssania nie produkuje zbyt dużego hałasu. Jeśli maluszek nie budzi się podczas jego pracy, to znaczy, że urządzenie sprawdza się w użyciu. Praktyczność zastosowania gra tutaj dużą rolę. Wiele modeli pracuje tylko z kabla. Multifunkcjonalny laktator powinien również mieć możliwość użycia ręcznego, które jest szczególnie ważne podczas wyjazdów czy w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci. Opcjonalnie można zastosować wersję na baterię, która pozwala zachować ostatnio użyty program bez konieczności ponownego ustawiania siły ssania.

Dodatkowe akcesoria laktatora

Bardzo przydatną rzeczą są dodatkowe akcesoria w zestawie z laktatorem. W większości przypadków ograniczają się do zwykłego pojemnika w formie butelki do karmienia, którą można zakręcić i schować do lodówki. Jednak warto również zwrócić uwagę na smoczki, które pozwalają od razu nakarmić maleństwo lub wkładki laktacyjne, które ratują mamę przed nadmierną  produkcją mleka. Kształt butelek oraz komponentów laktatora również ma znaczenie. Małe elementy często trudno wyczyścić, dlatego lepiej zaopatrzyć się w model, który pozwala na łatwe rozkręcenie i czyszczenie urządzenia.

Author

Write A Comment