Śpij zdrowo

Bezdech senny.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Noce są mało relaksujące, jeśli cierpisz na bezdech senny, przewlekłe niebezpieczny stan, w którym oddech dosłownie – i wielokrotnie podczas snu – zatrzymuje się. Kilka zmian w stylu życia i prosta maszyna, mogą być wszystkim, czego potrzebujesz, aby go kontrolować.

Co to jest bezdech senny?

Jeśli masz bezdech senny, oddychasz normalnie w ciągu dnia. To tylko w nocy, kiedy zaśniesz, zatrzymuje się, czasem przez 10 sekund, czasem na minutę lub więcej. Możesz nawet głośno chrapać, walczyć o powietrze, gdy poziom tlenu we krwi zaczyna spadać. W rezultacie, budzisz się na krótko – tak krótko, że nie pamiętasz tego następnego dnia rano, a następnie natychmiast zasypiasz z powrotem. Ten cykl może się powtarzać wiele razy w nocy (nawet 100 razy na godzinę w niektórych przypadkach), zapobiegając głębokiemu snu i pozostawiając nas wyczerpanym następnego dnia.

Konsekwencje wykraczają poza małe zmęczenie. Osoby z bezdechem sennym są dwa do trzech razy bardziej narażone na wypadki samochodowe, niż ci, którzy śpią normalnie. Nagromadzenie dwutlenku węgla we krwi, może narazić Cię na ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i innych zagrożeń dla zdrowia, w tym zawału serca lub udaru mózgu.

Kto jest zagrożony na bezdechem sennym?
Najczęstszą postacią choroby jest obturacyjny bezdech senny, występuje on wtedy, gdy tkanki w drogach oddechowych rozluźniają się i zapadają podczas snu, blokując przepływ powietrza. Osoby z dużą nadwagą są szczególnie podatne na tę chorobę, tak jak mężczyźni i osoby powyżej 65 lat Jeśli często śpisz na plecach lub masz kogoś z bezdechem sennym w rodzinie, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia go. Znacznie mniej osób ma inną formę, zwaną centralnym bezdechem sennym. Ma takie same objawy jak obturacyjny, ale uważa się, że występuje, gdy mózg nie wysyła sygnałów oddychania do mięśni oddechowych.

Leczenie bezdechu sennego
Po odpowiedzi na kilka pytań, lekarz będzie mógł stwierdzić, czy mamy bezdech senny, ale trzeba specjalistycznych badań, aby określić, jaki rodzaj bezdechu mamy. Głównym testem na bezdech senny jest polisomnografia, która odbywa się w laboratorium snu. Na jedną lub dwie noce, technik monitoruje takie parametry, jak : oddychanie, poziom tlenu, ruchy twarzy i nóg oraz fale mózgowe. Odczyty te są badane w celu określenia, naukowo, jak dobrze śpisz.
Jeśli jesteś podobny do ogromnej większości osób z bezdechem, prawdopodobnie masz formę obturacyjną. Leczyć ją można operacyjnie poprzez usunięcie tkanki blokującej drogi oddechowe a także przez dokonanie kilku zmian w stylu życia oraz korzystanie z urządzenia, które ułatwia powietrzu dostać się do płuc.

Zmiany w stylu życia
Prawie każdy z bezdechem sennym musi schudnąć. Badania wykazują, że częstotliwość przerw w oddychaniu zwiększa się o 32% na każdy 10% nadwagi. Patrząc w inny sposób, tracąc tylko 10% swojego ciężaru można zmniejszyć epizody bezdechu sennego o 26%. Warto również unikać napojów alkoholowych i leków uspokajających (takie jak leki przeciwhistaminowe lub nasenne) w godzinach wieczornych. Oba mogą zrelaksować mięśnie gardła i uczynić je bardziej skłonni do wyginania się w tchawicy.

Inną kluczową propozycją dla załagodzenia bezdechu sennego jest spanie na boku lub brzuchu, a nie na plecach. Powodem jest grawitacja: spanie na plecach ściąga górne części dróg oddechowych, powodując, że tkanki miękkich podniebienia spadają w dół i blokują przepływ powietrza. Dobrym sposobem, aby pozostać na boku prze całą noc jest wszyć piłkę tenisową w małej kieszeni z tyłu swojej piżamy lub T-shirta. To podrażni nas, jeśli przez nieuwagę przewrócimy się na plecy

Być może najbardziej skuteczne i powszechnie używane do leczenia obturacyjnego bezdechu w domu jest sztuczne oddychanie przez specjalną maszynę. Składa się ona z wentylatora połączonego rurką z maską do nosa, urządzenie wpuszcza stały strumień sprężonego powietrza w nozdrza. To pomaga utrzymać gardło otwarte podczas snu. Jednym z kluczowych wad jest to, że bezdech senny wróci tak szybko jak przestaniemy jej używać. Jednak użytkownicy tej maszyny chwalą ją sobie i mówią, że czują się znacznie lepiej, głównie dlatego, że są mniej zmęczeni i w lepszym nastroju w ciągu dnia. Partnerzy również są szczęśliwi, bo w końcu mogą trochę się przespać.

Inne metody na bezdech senny

Czasami maszyny, utrata masy ciała lub inne zmiany stylu życia nie eliminują problemu. Można mieć bezdech-senny (2)zdiagnozowany ciężki bezdech senny lub chore serce lub częste zaburzenia oddechowych. W takich przypadkach lekarz może zalecić operację.
Jednym z najczęściej stosowanych procedurach leczenia bezdechu sennego jest operacja. To operacja dość prosta, w której tkanka jest usuwana z języczka oraz podniebienia innych tkanek miękkich w tylnej części gardła, w tym do migdałków, jeśli jeszcze je mamy. Celem jest, aby poszerzyć drogi oddechowe i zmniejszyć nieprawidłowe ruchy mięśni, które przeszkadzają w oddychaniu.

Metoda mniej inwazyjna to ablacja, w której chirurg wykorzystuje fale radiowe zamiast skalpela do zniszczenia tkanki u podstawy języka. Kilka zabiegów leczniczych jest wymagane, każde ma około 20 minut, aby ta procedura działa. Ablacja jest używana tylko do łagodnego obturacyjnego bezdechu, ale wskaźnik sukcesu jest wysoki.

Przez wiele lat tracheostomia była stosowana do leczenia bezdechu sennego. Podczas gdy prawie w 100% skuteczna, teraz zaleca się takie postępowanie tylko wtedy, gdy bezdech jest zagrażający życiu. Polega ona na otwarciu na stałe otworu w tchawicy i wstawieniu rurki. Rura pozostaje zamknięta podczas godzin czuwania, dzięki czemu można rozmawiać normalnie. Otwieramy ją przed snem, więc powietrze przepływa bezpośrednio do płuc, z pominięciem utrudnionych dróg oddechowych.
Mogą być wymagane inne rodzaje operacji, jeśli mamy zniekształcenie dolnej szczęki lub niedrożność nosa takie jak polipy lub skrzywioną przegrodę. Jeśli jesteśmy poważnie otyli, lekarz może zalecić by-pass żołądka.

 

 

Życie z bezdechem sennym
Jeśli żyjesz z bezdechem sennym, oto kilka krótkich porad, które pomogą Ci przejąć kontrolę:
• Śpimy z głową ułożoną wyżej. W ten sposób zapobiegamy zgadze, powszechnym wyzwalaczem bezdechu.
• Miejmy katar sienny pod kontrolą, albo poprzez unikanie alergenów lub dzięki lekom przeciwhistaminowym o działaniu uspokajającym. Objawy alergii często powodują wzrost bezdechu i chrapania.
• Unikaj ciężkich posiłków w przed snem. To może zwiększyć problemy z oddychaniem.

Pamiętajmy o zapewnieniu sobie wygodnego podłoża do spania. W przypadku bezdechu sennego warto zakupić materac z regulowanym stelażem tak, by łatwo i sprawnie ustawiać część na której leży głowa w pozycji wyższej. Polecane są materace lateksowe i termoelastyczne, które bardzo dobrze współgrają z ciężarem i ciepłem leżącej osoby.

Author

Write A Comment