Śpij zdrowo

6 chorób powodujących bezsenność

Pinterest LinkedIn Tumblr

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń snu, w tym pewna liczba chorób, takich jak cukrzyca, przewlekły bólu, depresja, astma.

 1. CukrzycaPacjenci z cukrzycą często nie mogą spać spokojnie ze względu na wahania poziomu cukru we krwi, nocne poty i częste oddawanie moczu. To powoduje zakłócenia snu w nocy. Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego problemu jest to, że należy udać się do toalety przed pójściem do łóżka i nie pić 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.
 2. Przewlekły ból zapalny
  Przewlekłe choroby zapalne, takie jak ból stawów, fibromialgia i tak dalej, mogą utrudnić zasnąć i budzić nas w środku nocy z powodu bólu. Ponadto, osoby z zapaleniem stawów często zmieniają pozycje spania przez co trudno im ponownie zasnąć. Rano będą czuć się zmęczone i apatyczne.
 3. Choroby układu krążenia
  Tętnice wieńcowe i niewydolność serca są to dwa problemy z sercem znacznie wpływające na jakość snu. Tętnice wieńcowe mogą powodować ból w klatce piersiowej, nieregularne bicie serca, co może prowadzić do zawału serca podczas snu.
  Tymczasem zastoinowa choroba serca z powodu osłabienia zdolność serca do pompowania krwi powoduje przepływ krwi do tyłu i zwiększa nacisk na naczynia krwionośne. To powoduje rozlanie nadmiaru krwi do wszystkich części ciała, gromadzenie się jej wokół płuc kiedy leżymy, co powoduje trudności w oddychaniu i zakłóca nocny sen.
 4. Depresja
  Według dr James Wellmana, dyrektora Centrum Zaburzeń Snu w Georgii (USA), bezsenność jest jednym z najczęstszych i najpoważniejszych objawów depresji. Uczucie niepokoju, natłok myśli również sprawiają, że jesteśmy czujni, niespokojni i trudno nam zasnąć.
 5. Astma
  Osoby z astmą często mają zaburzenia snu z powodu duszności, świszczącego oddechu i kaszlu. Objawy astmy są często gorsze w nocy, ponieważ spada opór dróg oddechowych. Niektóre leki na astmę również powodują bezsenność lub przerywają sen.
 6. Zaburzenia odżywiania
  Dr Wellman powiedział, że zaburzenia odżywiania, takie jak niedożywienie, nadmierna utrata wagi lub bulimia wpływają również na sen ludzi. Badania wykazały, że anoreksja powoduje ogólną słabość organizmu, niską wagę i krótszy czas snu REM (głębokiego uśpienia).
  Poza tym, bulimia powoduje, że układ trawienny nie pracuje na czas i musi pracować przez całą no. Sen nie będzie więc głęboki i jednostajny.

materace-piankowe

Author

Write A Comment